بوتاکس پیشانی

چگونه از چروک ها و خطوط روی پیشانی خلاص شویم؟

خطوط و چروک روی پیشانی را به راحتی می‌توان درمان نمود. با تزریق مقدار کمی از بوتاکس به ماهیچه‌ی فعال اخم این ماهیچه به اصطلاح فلج شده و به مرور زمان از حجم چروک و خطوط آن کاسته می‌شود. تزریق این ماده کمک می‌کند تا عضلات پیشانی ریلکس و آرام شوند. تأثیر تزریق بوتاکس به پیشانی معمولاً یک هفته بعد از تزریق به طور کامل مشخص می‌شود و در اکثر موارد نتیجه‌ای عالی در پی داشته است. همچنین در صورت عمیق بودن خطوط صورت مصرف هم زمان بوتاکس و ژل ژوویدرم یا رستیلان نتیجه‌ی بهتر و ماندگارتری در پی خواهد داشت. این دو ماده کار یکسانی انجام می‌دهند و زمانی که با هم ترکیب شوند بر روی خطوط پیشانی تأثیر فوق‌العاده‌ای می‌گذارند.

چه عواملی در پدید آمدن خطوط پیشانی نقش دارند؟

عوامل متعددی در پدید آمدن خطوط پیشانی و اخم نقش دارند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره شده است:

 • به طور معمول بخش خارجی پیشانی به صورت ایزوله است. با افزایش سن ابروها شروع به افتادگی و شل شدن می‌نمایند، بعد از این عضلات پیشانی با منقبض شدن تلاش می‌کنند تا افتادگی ابرو را جبران کرده و آن را به سمت بالا بکشند. این انقباض ماهیچه‌های پیشانی به مرور زمان باعث پدید آمدن خطوط و چروک بر روی آن می‌شود.

 

 • خطوط افقی پیشانی معمولاً به دلیل بالا بردن بیش از اندازه و متعدد ابروها به وجود می‌آیند. هر چه فرد ابروهای خود را بیشتر بالا ببرد خطوط افقی روی پیشانی وی افزایش خواهند یافت و این خطوط عمیق‌تر خواهند شد.

مزایای تزریق بوتاکس به پیشانی

در ادامه به برخی از اصلی‌ترین مزایای تزریق بوتاکس به پیشانی اشاره شده است:

 • بوتاکس خطوط اخم و چروک‌های پیشانی را برطرف نموده و به صورت شادابی و جوانی هدیه می‌دهد. می‌توان گفت که این ماده یک روش حرفه‌ای و یا راز زیبایی است که فارغ از سن و جنسیت ظاهر افراد را بهبود می‌بخشد.

 

 • بوتاکس به صورت رایج برای درمان و از بین بردن خطوط پیشانی و جوانسازی صورت به حالت طبیعی استفاده می‌شود و نتیجه‌ای عالی در پی دارد.

 

 • این روش به جراحی و بی حسی احتیاجی نداشته و بسیار سریع و آسان می‌باشد.

 

 • بعد از تزریق بیمار به استراحت احتایجی نداشته و می‌تواند سریعاً فعالیت‌های خود را از سر گیرد.

چه افرادی برای تزریق بوتاکس مناسب هستند؟

مناسب‌ترین افراد برای تزریق بوتاکس کسانی هستند که از نظر جسمی در سلامت کامل به سر برده و سابقه‌ی بیماری‌های عصبی عضلانی مانند مولتیپل اسکلروزیس یا همان  ام اس و میاستنی گراویس را نداشته‌اند، باردار نیستند و در دوران شیر دهی به سر نمی‌برند و حداقل 18 سال سن دارند.
انجام بوتاکس برای برخی از افراد مناسب نیست از جمله:

 • افرادی که در ماهیچه‌ای که قرار است بوتاکس به آن تزریق شود دچار ضعف هستند.
 • افرادی که دچار افتادگی پلک هستند.
 • افرادی که در صورت خود زخم‌های عمیقی دارند.
 • کسانی که پوست صورت آن‌ها بسیار ضخیم است.
 • کسانی که صورتی نامتقارن دارند.
 • افرادی که در قسمتی که نیاز به تزریق بوتاکس دارد دچار عارضه‌های پوستی هستند.

قبل از تزریق بوتاکس

یکی از بهترین مزایای بوتاکس این است که قبل از تزریق به آمادگی خاصی احتیاج ندارد. بهترین روش برای جلوگیری از کبودی پوست بعد از تزریق بوتاکس این است که فرد در روزهای قبل از تزریق از آسپرین و یا هر داروی دیگری که حاوی آسپرین می‌باشد استفاده نکند. این شامل دیگر داروهای شبیه به آسپرین مانند بروفن، ناپروکسن و بیشتر مسکن‌هایی که بدون نسخه به فروش می‌رسند به جز استامینوفن نیز می‌شود. در صورتی که فرد طبق دستور پزشک از داروهایی مانند وارفارین و پلاویکس که خون را رقیق می‌کنند استفاده می‌کند باید بداند که بعد از تزریق بوتاکس حتماً دچار کبودی خواهد شد. همچنین در صورت کشیدن سیگار احتمال کبودی صورت فرد بعد از تزریق بوتاکس افزایش پیدا می‌کند. افرادی که خیلی زود و به راحتی دچار کبودی می‌شوند می‌توانند با استفاده از داروی گیاهی و طبیعی آرنیکا مونتانا از میزان کبودی خود بعد از تزریق بوتاکس بکاهند.

روش‌های تزریق بوتاکس به پیشانی

به طور معمول تزریق بوتاکس به پیشانی چندین مرحله دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود:

 1. در ابتدا بیمار بر روی تخت‌های مخصوص که قسمت پشتی آن به حالت نیمه نشسته در آمده است می‌نشیند.
 2. سپس قسمتی که قرار است بوتاکس به آن تزریق شود تمیز و پاکسازی می‌شود.
 3. بعد از این به کمک ماژیک‌های مخصوصی پوست در قسمت‌هایی که تزریق قرار است در آن انجام شود نشانه گذاری می‌شود. محل دقیق تزریق بوتاکس در افراد مختلف متفاوت است و به عملکرد ماهیچه هنگام چروک شدن پیشانی بستگی دارد.
 4. تزریق بوتاکس برای درمان خطوط افقی پیشانی معمولاً با تزریق بوتاکس برای بالا بردن ابروها همراه است. چرا که اگر بوتاکس فقط به عضلات پیشانی تزریق گردد باعث سنگینی و یا حتی افتادگی ابروها می‌شود.
 5. بعد از مشخص نمودن محل دقیق تزریق، بوتاکس به عضله تزریق می‌شود. این کار چیزی در حدود یک تا دو دقیقه زمان می‌برد.
 6. بعد از تزریق فشار کمی به عضله‌ی فرد وارد می‌شود تا از کبود شدن آن جلوگیری نماید.
 7. و در آخر تمام نشانه گذاری‌ها از روی پوست پاک می‌شوند.

بعد از تزریق بوتاکس

تا چند ساعت پس از تزریق بوتاکس باید از خوابیدن و یا ماساژ دادن پیشانی خودداری نمود چرا که این کار باعث جابه‌جایی بوتاکس شده و آن را به سمت پلک بالایی حرکت می‌دهد و باعث می‌شود تا فرد در پلک خود احساس سنگینی کرده و یا حتی دچار افتادگی پلک شود. تأثیر بوتاکس بر روی پلک به صورت طبیعی و در طی 7 تا 21 روز از بین می‌رود اما تا آن زمان برای مقابله با آن می‌توان از قطره‌ی چشم لوپیدین استفاده نمود.

برخی از افراد بعد از تزریق بوتاکس دچار سردرد می‌شوند که می‌توان آن را به کمک استامینوفن برطرف نمود.

ممکن است پوست فرد در ناحیه‌ای که تزریق در آن انجام شده است کمی کبود شود که می‌توان آن را به کمک آرایش پوشاند. این کبودی معمولاً در طی چند روز بر طرف خواهد شد.

تأثیر تزریق بوتاکس بعد از 3 تا 10 روز به طور کامل مشخص خواهد شد و نتیجه‌ی آن بسته به میزان بوتاکس تزریق شده و فیزیولوژی فرد بین 2 تا 7 ماه ماندگار خواهد بود. بوتاکس در بدن برخی از افراد زودتر از دیگران حل می‌شود.

در برخی از موارد از بیمارانی که برای اولین باز از بوتاکس استفاده می‌کنند خواسته می‌شود تا بعد از 2 تا 3 هفته از تزریق برای معاینه و یا تمدید تزریق دوباره به پزشک مراجعه نمایند.

بیشتر بیماران باید 1 یا 2 بار در سال تزریق بوتاکس خود را تکرار نمایند.

نتیجه

نتیجه‌ی تزریق بوتاکس به عوامل مختلفی بستگی دارد. به همین دلیل فرد قبل از تزریق برای اطمینان از مناسب بودن بوتاکس برای او باید حتماً با پزشک مشورت نماید. به طور معمول در اولین سال تزریق بوتاکس فرد باید هر 3 تا 4 ماه یک بار تزریق خود را تکرار نماید. بعد از این فاصله بین تزریق‌ها به 4 تا 6 ماه افزایش پیدا می‌کند. باید به خاطر داشت که بوتاکس ماهیچه‌هایی را که باعث پدید آمدن چروک بر روی پوست می‌شوند فلج می‌نماید و کمی زمان می‌برد تا چروک‌ها به طور کامل ناپدید شوند.

خطرات و عوارض جانبی

برخی از افراد بعد از تزریق بوتاکس به طور موقت دچار سردرد، حالت تهوع، کبودی و تورم در ناحیه‌ی تزریق می‌شوند. این عوارض جانبی معمولاً بین چند ساعت تا چند روز بعد از تزریق از بین خواهند رفت. تا امروز هیچ عارضه‌ی جانبی خطرناکی در خصوص تزریق بوتاکس ثبت نشده است. اما در هر صورت فرد باید قبل از تزریق با پزشک مشورت نماید. برخی از افراد که به بیماری‌های عصبی عضلانی مبتلا هستند ممکن است بعد از تزریق بوتاکس دچار مشکلات جدی و خطرناکی شوند.

هزینه‌ی تزریق بوتاکس به پیشانی

هزینه‌ی تزریق بوتاکس به خطوط پیشانی و اخم زیاد نیست و به عوامل مختلفی چون سن فرد، میزان عمق چروک‌ها و تعداد آن‌ها و شهر که فرد در آن اقدام به تزریق می‌نماید بستگی دارد. به طور معمول بیشتر افراد توانایی مالی برای تزریق بوتاکس به پیشانی خود را دارند.

سؤالات رایج در خصوص تزریق بوتاکس

میزان ماندگاری بوتاکس بعد از تزریق تا چه حد است؟   

به طور معمول تأثیر بوتاکس بین 3 تا 6 ماه ماندگار خواهد بود. بعد از این مدت ماهیچه عملکرد خود را دوباره به دست آورده و بنابراین چروک‌ها و خطوط دوباره بر روی پوست پدیدار می‌شوند و نیاز به درمان دوباره خواهند داشت. اما به دلیل این که بعد از هر بار تزریق بوتاکس ماهیچه‌ها منفبض می‌شوند چروک‌ها و خطوط پوستی به مرور زمان کم عمق‌تر و کوچک‌تر خواهند شد.

چه کسانی نمی‌توانند از بوتاکس استفاده نمایند؟

افراد باردار، کسانی که در دوره‌ی شیردهی قرار دارند و یا افرادی که به بیماری‌های عصبی عضلانی مبتلا هستند نمی‌توانند از بوتاکس استفاده نمایند. همچنین به دلیل این که نمی‌توان از بوتاکس برای از بین بردن همه‌ی خطوط و چروک‌های پوست استفاده نمود توصیه می‌شود تا فرد قبل از تزریق حتماً با پزشک خود مشورت نماید.

برای از بین بردن خطوط روی پیشانی به چند واحد بوتاکس احتیاج است؟

دوز مورد نیاز برای تزریق به پیشانی بعد از معاینه‌ی فرد و بررسی عمق چروک‌ها، حجم ماهیچه‌ها و منطقه تحت درمان بستگی دارد. برای مثال حجم بوتاکس مورد نیاز برای خطوط پیشانی با حجم بوتاکس مورد نیاز برای از بین بردن خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم متفاوت است چرا که ماهیچه‌های اطراف چشم در مقایسه با ماهیچه‌های پیشانی قوی‌تر هستند. میزان بوتاکس مورد نیاز برای تزریق به پیشانی توسط پزشک مشخص می‌شود.


آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

برای کاهش درد ناشی از تزریق بوتاکس پزشک قبل از تزریق کمی بی حسی موضعی به ناحیه‌ی تحت درمان وارد می‌کند. بر طبق گزارشات بیشتر افراد در طول تزریق بوتاکس هیچ دردی را حس نکرده‌اند و یا میزان درد آن‌ها بسیار کم بوده است.

دیگر مزایای تزریق بوتاکس به پیشانی چیست؟

در برخی موارد تزریق بوتاکس برای از بین بردن خطوط پیشانی تأثیر مثبتی بر روی سردرد و میگرن افراد می‌گزارد. به طور کلی بعد از تزریق بوتاکس از میزان سردردها و میگرن افراد به شدت کاسته می‌شود.

همچنین تزریق بوتاکس به پیشانی از تعریق بیش از اندازه نیز جلوگیری می‌نماید.

سوالات متداول

چه تفاوت بین بوتاکس و پرکننده‌ها وجود دارد؟

هر دو نوع نئومدولاتور، بوتاکس و دیسپورت و پرکننده‌های پوستی مانند جویدرم در کاهش چروکیدگی و بازیابی جوانی صورت، ماثرند. اما هر کدام از روش متفاوتی به این هدف می‌رسند.

نئومدولاتورها کار خود را از طریق ریلکس کردن ماهیچه‌های بخصوصی انجام می‌دهند به این صورت که سبب توقف انقباض این ماهیچه‌ها و در نتیجه چروکیدگی به مرور زمان می‌شوند. (خطوط گلابلار که بین ابروها قرار دارند، چروک دور چشم یا خطوط پیشانی را تجسم کنید).

پرکننده‌ها سبب اضافه شدن حجم به زیر پوست می‌شوند که نتیجه آن از بین رفتن خطوط و چروکیدگی‌ها خصوصا در قسمت تحتانی صورت و اطراف لبها می‌باشد. آنها همچنین برای لیفت گونه‌ها و بدست آورد تناسب طبیعی گونه‌ها استفاده می‌شوند.

آیا بوتاکس فرایند مسن شدن صورت را برعکس می‌کند؟

بله!!! فرایند مسن شدن صورت توسط بوتاکس حدود 20 سال به عقب برمی‌گردد.

آیا بوتاکس فقط برای پاک کردن خطوط و چروکیدگی‌ها بکار می‌رود؟

نه !! در واقع بخش مطلوب درمان بوسیله بوتاکس این است که سبب بزرگ شدن ناحیه ابرو و چشمها می‌شود و ظاهری سرحال را ایجاد می‌کند.

آیا بعد از بوتاکس صورت شما بی‌حال به نظر می‌رسد؟

نه !! توجه رسانه‌ها بیشتر به سندرم صورت فریز شده معطوف است و این مشکل در اثر مصرف بیش از اندازه بوتاکس یا استفاده از دوز بالاتر از نیاز بوتاکس بوجود می‌آید. اگر برای بوتاکس به فرد متخصص مراجعه کنید هرگز این مشکل پیش نمی‌آید. دوزهای کمتر اغلب بهترند و نتایج طبیعی‌تری ارائه می‌کنند.
استفاده از مقدار مناسب بوتاکس سبب می‌شود که وقتی صورت در حالت استراحت است، خطوط و چروکیدگی‌ها وجود نداشته باشند و در زمانیکه صورت در حالتهای دیگر قرار داشته باشد، این خطوط نیز بوجود آیند.

آیا طرفهای مقابلم توجه خواهند شد که من عمل بوتاکس انجام داده‌ام؟

معمولا نه! طرفهای مقابل شما اغلب وقتی شما در تعطیلات هستید یا کاهش وزن داشته‌اید از شما سوال می‌پرسند. آنها متوجه می‌شوند که شما مشخصا ریلکستر و جوانتر به نظر می‌رسید اما نمی‌توانند به دقت بفهمند که چرا چنین است.

آیا دوام روش بوتاکس کوتاه مدت است؟

مانند هر چیز دیگر در زندگی (مو، ناخن، پوست، مواد مغذی، تمرینات ورزشی، استخوانها و مانند اینها)، مراقبت، کلید ماندگاری جوانی است.
بدلیل عدم پایبندی افراد به فرایند مراقبت از خود این افسانه همچنان ادامه دارد. برای کاهش سرعت فرایند پیر شدن می‌بایست بصورت مستمر و در یک بازه زمانی بسیار گسترده عمل کرد تا تاثیر این فرایند کاهش یابد. انجام یک اقدام درمانی به شما کمک خواهد کرد تا برای مدت 3 تا 4 ماه، جوانتر و بدون چین و چروک به نظر برسید و پس از این مدت فرایند پیر شدن طبیعی ماهیچه‌های شما دوباره شروع می‌شود. مطالعات ثابت کرده است که استمرار درمان با بوتاکس در یک دوره زمانی طولانی مدت نسبت به سایر روشهای درمانی،  مبارزه بهتری با خطوط چهره و چروکیدگی دارد. به عبارت دیگر ماهیچه‌هایی که سبب چروکیدگی می‌شوند، به دلیل عملکرد بازدارندگی بوتاکس، یاد می‌گیرند که  به اندازه‌ای که چین و چروک ایجاد کنند منقبض نشوند.

آیا وقتی شروع به درمان با بوتاکس کردید نیاز به ادامه آن دارید؟

نه، خطوط و چین و چروک صورت شما بعد از اتمام تاثیر بوتاکس به حالت اول خود باز خواهد گشت. به عبارت دیگر خطوط و چین خوردگی‌ها به همان حالت قبل از انجام بوتاکس برخواهند گشت و بدتر یا عمیقتر یا مقدارشان بیشتر نخواهد شد.

اگر تصمیم به ادامه درمان گرفتید ، به مقدار بیشتر یا کمتری از بوتاکس نیاز دارید؟

بطور عموم، برای هر دوره درمان تقریبا یک مقدار بوتاکس برای هر فرد نیاز است اما همچنان که فرایند مسن شدن ادامه می‌یابد افراد ممکن است به مقدار بیشتری بوتاکس نیاز داشته باشند تا به همان نتیجه برسند.

در صورتی که در آن بوتاکس انجام شده برای ادامه درمان به داروهای دیگری برای بدست آوردن همان نتیجه نیا است؟

نه، اما در تقریبا 1% از مردم بوتاکس تاثیر قبلی خود را نخواهد داشت و در این افراد، دیگر ریلکس کننده‌های ماهیچه مانند زئومین به شکل مطلوبی تاثیر خواهد کرد.

آیا بوتاکسی که برای رفع چین خوردگی استفاده می‌شود می‌تواند از تشکیل آنها جلوگیر کند؟

در برخی از مطالعات کلینیکی اثبات شده که بیمارانی که در سنین 20 تا 30 سالگی از بوتاکس پیشگیرانه استفاده کرده‌اند اغلب فرایند چروکیدگی‌شان زودتر آغاز شده. پس از تشکیل چروکیدگی، این افراد اغلب با سختی بیشتری چین و چروکهایشان از بین رفته و به تعداد دفعات بیشتر درمان نیاز دارند.

آیا بوتاکس توانایی پاک کردن چروکهای عمیق را دارد؟

نه، گاهی اوقات چروکهای خیلی عمیق نیاز به دوز بیشتری از بوتاکس و یا 2 تا 3 جلسه اقدام درمانی بیشتر نیاز دارند تا بطور کامل از بین بروند.

آیا مردانی که بوتاکس کرده‌اند شبیه دختران یا زنان به نظر می‌رسند؟

نه به هیچ وجه!!! مردان می‌توانند حتی بیش از زنان می‌توانند از مزایای بوتاکس بهرمند شوند زیرا آنها نمی‌توانند عیوب و چروکیدگی خود را با آرایش بپوشانند. ظاهری که بعد از اقدام درمانی با بوتاکس مردان پیدا می‌کنند بسیار با ظاهر زنان متفاوت است. برخی اوقات وجود خطوط و چینهای نرم ظاهر جوانتری را ایجاد می‌کند اما محافظت بیش از حد چهره را مردانه‌تر نشان می‌دهد.

آیا درمان با بوتاکس محدودیت سنی دارد؟

درمان با بوتاکس به خطوط صورت وابسته است نه به سن. همچنانکه خطوط و چین و چروکها پیشرفت می‌کنند، بوتاکس تنها اقدام درمانی برای آنها است.

آیا می‌توان بوتاکس را جایگزین کرمها، فاشیالس، میکرودرمبروشن و جراحی پلاستیک کرد؟

نه، در حقیقت زنانی که جراحی پلاستیک فاشیال داشته‌اند با از این جراحی نیاز بیشتری به بوتاکس دارند(مانند هر فرد دیگری هر 3 تا 4 ماه یک بار).

بعد از درمان با بوتاکس از چه کارهایی باید اجتناب کرد؟

از دستکاری پوست در ناحیه مورد درمان خودداری کنید. به مدت 24 ساعت از مالیند هر گونه موم به ناحیه تحت درمان خودداری شود. به مدت 24 ساعت بعد از درمان از ورزش کردن نیز بپرهیزید.

آیا انجام بوتاکس در برخی افراد ممنوع است؟

بوتاکس در افراد مبتلا به  بیماریهای نورولوژیک مانند میستنیا گراویس و بیماریهای پیش رونده نوروپاتی مانند ASL نباید انجام شود.

اگر متوجه شدم که ویال حاوی بوتاکس حالت رقیق و آبکی دارد چه کاری باید انجام دهم؟

بوتاکس بصورت پودر خشک ارائه می‌شود و هنگام تزریق به آن آب اضافه می‌کنند. اگر بوتاکس رقیق بود، بسیار سخت است که بدانیم که بوتاکس استفاده شده دست اول است یا نه و مقدار بوتاکسی که تزریق شده با مقدار پولی که دریافت شده تناسب دارد یا نه. تنها راه این است که به پزشک خود اعتماد داشته باشید.

آیا لازم است صبر کنم تا بوتاکس اثر کند و ببینم که آن چرا که من دوست نداشته‌ام را درمان کرده است؟

نه!!! با لمس کردن و مشاهده برطرف شدن مشکل به آسانی متوجه درمان خود می‌شوید.

نویسنده: کوثر حداد

نظرات کاربران

کد امنیتی

استاک در رسانه های دیگر

از تخفیف ها و جدیدترین های استاک باخبر شوید.

عضویت در خبرنامه ایمیلی

عضویت در خبرنامه پیامکی